Aplikacja na lokalnym IIS 7

 

Swoją aplikację możemy oglądać i debugować na serwerze IIS, który jest dostarczany razem z Visual Studio. Takie rozwiązanie nie jest jednak najlepsze przynajmniej z jednego powodu. Tracimy wtedy możliwość łatwego oglądania aplikacji w różnych przeglądarkach. Oczywiście można ustawić domyślną przeglądarkę, w której otwierana będzie aplikacja. Można również kopiować adres wyrzucany przez Visual Studio do innych przeglądarek, jednak istnieje o wiele prostsze rozwiązanie. Jedyną trudnością jest skonfigurowanie IIS 7 (w przypadku Windows Home Premium) – co pokażę jak zrobić w tym poście.

Samej instalacji IIS nie będę opisywał – taki opis można bez trudu znaleźć w Internecie. Jeśli chodzi o postawienie na nim strony, to tutaj, mimo długich poszukiwań działającego rozwiązania, do dnia dzisiejszego nie udało mi się odnaleźć. Śpieszę zatem podzielić się zdobytą przez siebie wiedzą (opis będzie dotyczył tylko użytku domowego). Zatem do dzieła.

Po stworzeniu aplikacji i jej zbuildowaniu należy uruchomić zainstalowany IIS. Najprościej to zrobić wpisując z paska startu oczywiście komendę IIS. W spisie po lewej stronie na katalogru Witryny klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję “Dodaj witrynę sieci Web”. Po wybraniu tej opcji pokazuję się ekran konfiguracyjny:

iis 7 configuration

W polu tekstowym “Ścieżka fizyczna:” podajemy ścieżkę do katalogu głównego aplikacji, czyli tego, w którym znajduję się chociażby plik default.aspx. Po dodaniu strony przechodzimy do pozycji “Ustawienia zaawansowane…”. Tam należy zmienić pulę aplikacji na DefaultAppPool, co zostało wyróżnione podświetleniem.

iis pool application

Po zaakceptowaniu zmian wybieramy ponadto z zakładki “Akcje” opcję “Edytuj uprawnienia”. Tam musimy dodać do grupy użytkowników dla tego katalogu użytkownika “Wszyscy”.

Na koniec pozbądźmy się zbędnych wpisów w naszej aplikacji w pliku web.config, jednocześnie tymczasowo odblokowując dostęp do strony głównej bez logowania, co przy autentykacji formsowej sprowadza się do umieszczenie następującego wpisu:

<system.web>
  <compilation debug="true" targetFramework="4.0" />
  <authentication mode="Forms">
   <forms defaultUrl="default.aspx" loginUrl="~/Account/login.aspx" />
  </authentication>
  <authorization>
   <allow users="*" />
  </authorization>
 </system.web>

Od tej pory wpisująć w dowolnej przeglądarce http://localhost dostajemy się na stronę default.aspx.

Reklamy

One Response to Aplikacja na lokalnym IIS 7

 1. Krzysztof says:

  Od siebie dodam, iż warto sprawdzić do jakiej wersji frameworka nalezy pula apliakcji. Jesli zbudujemy aplikacje pod wersja .NET 4.0, a ustawimy domyslna pule aplikacji na wersje v2, to bedziemy miec. W moim srodowsku testowym blad wyskoczyl dopiero przy probie polaczenia z sql serverem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: