Projekt bazodanowy w Visual Web Developer 2010 Express

 

Po nieco dłuższej niż przewidywałem przerwie czas powrócić do blogowania. W dalszym ciągu rozwijany będzie przeze mnie (a raczej przepisany na nowo) projekt o nazwie shoppingapp, który do tej pory był projektem konkursowym, aczkolwiek, który ze względu na jego ramy czasowe, nie został ukończony. Ba, można by nawet rzec, że na nowo się rozpoczął 🙂

Wróćmy na początek do niezałatwionych spraw. W jednym z postów sygnalizowałem (a może i nie) o kłopotach z podpięciem projektu bazodanowego do VS. Chodzi o wrzucenie bazy danych do przeznaczonego w tym celu katalogu App_Data, tworzonego domyślnie po utworzeniu solucji w Visual Web Developer 2010 Express. Sql w wersji 2008R2 Express. Niestety próba dodania nowego elementu do wspomnianego wcześniej katalogu kończyła się komunikatem

"Failed to generate a user instance of SQL Server due to a failure in starting the process for the user instance. The connection will be closed."

Dla osoby nie mającej wcześniej styczności z programowaniem z wykorzystaniem SQL Server i związaną z tym konfiguracją może to być nie lada zagadka. Gdy konkurs się rozpoczynał nie było czasu na rozwiązanie tego problemu, ale niezałatwionych spraw nie można pozostawić od tak sobie.

Dłuższa chwila google’owania pozwoliła oczywiście na znalezienie rozwiązania. Jedna z jego wersji znajduje się na stronie http://blog.krisvandermast.com/FailedToGenerateAUserInstanceOfSQLServerDueToAFailureInStartingTheProcessForTheUserInstanceTheConnectionWillBeClosed.aspx

Konfiguracji można również dokonać w oparciu o http://support.microsoft.com/kb/2002980 

Ponadto na serwerze należy się upewnić, że ustawiona została opcja user instances enabled. Sprawdzenia jej ustawienia można dokonać wykonując skrypt z komendą sp_configure, a zmiany za pomocą treści:

exec sp_configure 'user instances enabled', 1. 
go
reconfigure
 

Bardzo ciekawy jest punkt dotyczący usunięcia folderu SQL Server Data\SQLEXPRESS, jakie jest tego uzasadnienie przyznam nie wiem, ale najważniejsze że działa.

Po wykonaniu opisanych operacji można już tworzyć bez przeszkód elementy do katalogu App_Data. Osobiście preferowałbym jednak inne podejście, czyli utworzenie bazy danych za pomocą Management Studio i dołączenie jej do wspomnianego wyżej katalogu. Co więcej, możemy już dysponować przygotowaną bazą danych na serwerze. W takim przypadku VS zgłosi komunikat błędu przy próbie dodania pliku .mdf. Aby wyjść z tej sytuacji z twarzą należy w SSMS kliknąć na bazie prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Tasks->Detach w celu odłączenia bazy z serwera. Następnie po dodaniu pliku .mdf do projektu w Visual Studio można ponownie dołączyć bazę do serwera (prawym przyciskiem myszy na databases instancji –> Attach…).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: