Microsoft Project 2010

 

Tym razem post z cyklu “Warsztat pracy”. O potrzebie przechowywania projektów za pomocą systemu kontroli wersji pisałem już jakiś czas temu. Do wygodnej pracy potrzebne moim zdaniem są jeszcze programy do robienia backupów na nośnik zewnętrzny oraz do zarządzania projektem. Ponieważ na szukaniu narzędzii do backupu jeszcze nie skupiłem swojej uwagi, tematem posta będzie zarządzanie projektem.

W momencie pisania niewielkiej aplikacji (rzeczą względną jest pojęcie “niewielka” – podejrzewam, że od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy linii), przy ciągłej pracy z nią zapewne większość rzeczy do zrobienia przeciętny człowiek jest w stanie zapamiętać. Gdy aplikacja jest większa, ma się słabą pamięć lub nie przesiaduje się codziennie nad danym projektem, przydałoby się jakieś narzędzie do zarządzania projektem, chociażby na potrzeby domowego zacisza. Do tej pory miałem nawyk zapisywania ważniejszych zadań do realizacji po prostu w notatniku, co sprawiało niestety, że postać ta nie była dość czytelna (zamiennie w rachubę wchodziły również kartki, rozwiązanie równie niedoskonałe ze względu na łatwość z jaką ulegają one zagubieniu). Doskonale do tego celu zapewne nadaje się Team Foundation Server, jednak w moje ręce wpadł program Microsoft Project, który jak spodziewam się, przeznaczony jest nie tylko dla programistów. Z pewnością narzędzie to ma o wiele większe możliwości niż oczekuję do swojego zastosowania, ale czemu by się z nim nie zapoznać jeśli już jest taka okazja.

Wersję trial z 2010 w wersji Professional można pobrać ze strony http://www.microsoft.com/project/en/us/default.aspx. Jest to wersja 60-dniowa, przy czym fajnie jest posiadać konto na Windows Live 🙂 Jeśli ktoś może korzystać z dobrodziejstw programu MSDNAA, również i tam, przynajmniej w moim przypadku, znajdują się wersje do pobrania. Warto zaoszczędzić sobie trochę czasu i wybrać wersję zgodną pod względem liczby bitów z zainstalowanym pakietem Microsoft Office. Przynajmniej dla mnie na pierwszy rzut oka nie wynika, że jest to składnik Microsoft Office :). Wersja 2010 jest oczywiście, jak wszystkie produkty z tej serii, bardzo przyjazna dla oka. Nawigacja odbywa się naturalnie za pomocą wstążki.

W programie podstawową funkcją jest możliwość tworzenia tasków. Poza nazwą taska możemy określić czas jego trwania, dzień rozpoczęcia oraz zakończenia, dodać szczegółowe informacje, określić taski będące poprzednikami aktualnie edytowanego i wiele, wiele innych atrybutów. Task oczywiście dobrze jest, jeśli jest przypisany do jakiejś osoby, nieładnie tutaj nazwanej zasobem. Przed przydzieleniem taska warto zatem dysponować jakimiś zasobami do przydzielenia, jednak nie jest to warunek konieczny. Oczywiście do każdego taska może być przydzielony więcej niż jeden zasób, przy czym dla każdego z nich można określić czas pracy nad danym zagadnieniem z podziałem na godziny. Dla każdej z osób można również wyznaczyć stawkę godzinową, kontrolując tym samym koszt wykonania projektu. Jak łatwo można podejrzewać, poza tym co wymieniłem jednym tchem, istnieje przynajmniej 100 razy więcej opcji konfiguracji danego projektu, co czyni to narzędzie dość rozbudowanym. Ważną możliwością, aczkolwiek zapewne będącą standardem przy tego typu programach, jest wizualizacja tasków za pomocą wykresu Gantt’a.

W tym momencie dla moich potrzeb narzędzie jest zbyt rozbudowane, co nie znaczy, że trudne (być może później zmienie zdanię 🙂 ). Dla osób na co dzień zajmujących się zarządzaniem projektami zapewne będzie ono dziecinnie proste w obsłudze. Zachęcam do wypróbowania programu, w szczególności tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z projektami od strony zarządzania nimi, aby przekonać się na własnej skórze na czym to polega. Zachęcam również tych, którzy mają jakieś rozeznanie w tego typu programach do polecenia innych pozycji (w szczególności darmowych ;)) z tego zakresu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: