Projekt – wstępny zarys

 

Przyśpieszony rozwój branży IT i nowoczesnych technologii, w tym pomysłu inteligentnego mieszkania/domu, kilka lat temu nasunął mi do głowy pewien pomysł. Z moich własnych obserwacji wynika, że nie każdy ma głowę do sprawdzania i pamiętania daty przed upływem której należy dany produkt spożyć, a każda wyprawa na szybko do sklepu skutkuje tym, że zawsze człowiek zapomina coś kupić. Jakim ułatwieniem byłaby więc lodówka, która zczytywałaby informacje o zakupionych produktach wkładanych do niej, przewidywała na podstawie obserwacji przybliżone zużycie danego produktu oraz ostrzegałaby o upływającym terminie spożycia danego produktu. Takiego projektu w obecnej chwili na pewno nie uda mi się zrealizować. W ramach konkursu postanowiłem podjąć projekt niedaleko spokrewniony z tą dziedziną.

Aplikacja shoppingapp ma za zadanie ułatwić zarządzanie domowym budżetem przeznaczanym na wydatki żywnościowe i nie tylko. Założeniem jest możliwość odnalezienia poprzez stronę internetową, przed wyprawą do sklepu, cen produktów oferowanych przez dany sklep. Stworzenie własnego koszyka z produktami pozwoli na odnalezienie sklepu, w którym zakup danego zestawu okaże się najkorzystniejszy. Po odwiedzinach w sklepie możliwe będzie zauktalizowanie znajdującej się w bazie ceny. Użytkownicy mogą oczywiście na złość wpisywać bezsensowne ceny, a ręczne sprawdzanie każdego zgłoszenia aktualizacji produktu mogłoby nie być możliwe do realizacji. Uczęszczanie przeze mnie w ramach studiów na przedmioty z dziedziny Data Miningu może zaowocować jakimś zgrabnym rozwiązaniem w tym temacie. Ewentualnie metody te mogą być wykorzystane również do zaimplementowania funkcji przewidywania w sklepie ceny produktów takich jak warzywa i owoce na podstawie obserwacji danych z giełd towarowych. O powodzeniu tego pomysłu zadecyduje zapewne ilość czasu jakim będę dysponował. Ponadto panel administracyjny, tworzenie nowych kont w serwisie i zarządzanie nimi będą niezbędne do realizacji. Na koniec rodzynek – na koszt zakupów wpływa nie tylko cena poszczególnych produktów. Do sklepu zazwyczaj trzeba jeszcze dojechać, a koszt wyprawy na drugi koniec miasta może przewyższyć przewidywane oszczędności. Planuje zatem integrację z Bing Maps. W tej chwili nie orientuje się na jakim poziomie udostępnione zostały one dla developerów, ale moim pomysłem jest dodanie możliwości odnalezienia drogi z domu do wybranego sklepu, uwzględnienia kosztu paliwa przy założonym spalaniu i doliczenie tej kwoty do sumarycznego kosztu zakupów.

Czy taki projekt ma sens praktyczny? Czy ktoś przed udaniem się na zakupy za 100 zł będzie się zastanawiał gdzie może zaoszczędzić złotówke? Hmm… dla mnie to przede wszystkim, z programistycznego punktu widzenia, ma być nauka ASP.NET, T-SQL, sprawdzenie możliwości Bing Maps, być może coś więcej. A standardowe uczelniane projekty bazodanowe, w których conajmniej od 10 lat należy stworzyć system do zarządzania księgarnią albo wypożyczalnią video jakoś mnie nie przekonują.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: